Zakumaj.pl

Co jeść przy nowotworze prostaty?

Co jeść przy nowotworze prostaty?

Rak prostaty jest nowotworem, który najbardziej zagraża mężczyznom. Poza ewentualnym dziedziczeniem, wpływ na niego ma także tryb życia, brak wielu składników w organizmie, jak również inne czynniki. Gdy dochodzi do zdiagnozowania choroby, niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia oraz rozpoczęcie diety, która wzmocni organizm, a osłabi nowotwór.

 • Zakazane napoje

  Zakazane napoje

  Kawa i piwo to jedne z chętniej wypijanych napoi. W męskiej diecie obu jest wiele, jednak zdiagnozowanie raka prostaty wymusza mocne ograniczenie kawy oraz piwa. Nie są całkowicie zakazane, jednak nie należy pić ich za dużo w ciągu dnia (w przypadku kawy) oraz za często (w przypadku piwa), a do tego nie powinno wypijać się żadnego z nich w godzinach wieczornych. Znacznie lepiej jest zacząć popijać zieloną herbatę.

 • Niezbędne warzywa

  Jeżeli jadło się warzywa przed zachorowaniem, nie można z nich rezygnować i należy jeść więcej, jeśli nie miało się ich w diecie, trzeba je włączyć. W warzywach znajduje się mnóstwo witamin oraz składników mineralnych wspomagających leczenie – dotyczy to głównie witaminy C, witaminy E, beta-karotenu, cynku, flawonoidów. Szczególne znaczenie w diecie mają:
  * pomidory – zawierają cenne składniki spożywcze, ale przede wszystkim likopen, który zmniejsza rozwój komórek rakowych w organizmie, może pomóc w leczeniu choroby, jak również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty,
  * brokuły – w swoim składzie zawierają indole, zmieniające się w organizmie w sulforolany, będące skuteczną pomocą w zwalczaniu raka prostaty.

 • Zdrowe owoce

  Zdrowe owoce

  Tak samo jak warzywa, zdrowe są również owoce. Zawierają witaminę C, A, E, które wspierają regenerację komórek, ułatwiając proces leczenia. Jednymi z owoców, które koniecznie muszą znaleźć się w diecie chorego mężczyzny są:
  * cytrusy (pomarańcza, mandarynki, cytryna) – mają w składzie luteinę oraz flawonoidy, które wspierają organizm w walce z rakiem,
  * winogrona – posiadają kwas elaginowy, który ma działanie antynowotworowe.

 • Kwasy tłuszczowe

  Kwasy tłuszczowe

  Podczas leczenia równie ważne są kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdują się one przede wszystkim w rybach oraz owocach morza, dlatego trzeba zwiększyć ich spożycie. Zamiast zjadania ryby raz w tygodniu, zwiększyć tę ilość do 3 razy. Kwasy poprawiają odporność organizmu, która jest bardzo ważna w czasie chorowania na nowotwór.

 • Produkty z soją

  Produkty z soją

  Dietę należy wzbogacić o produkty bogate w soję. Ziarna soi, chleb z soją, mleko sojowe, tofu – wszystko to zawiera izoflawony wspierające zdrowie i hamujące rozwój choroby.