Zakumaj.pl

Jak napisać dobre wypracowanie?

1.0 (razem głosów: 1)
Jak napisać dobre wypracowanie?

Pisanie wypracowań na język polski nie należy do ulubionych zadań uczniów szkół gimnazjalnych oraz średnich, zwłaszcza jeśli uczniowie ci mają raczej umysły ścisłe. Wypracowania jednak pojawiają się zarówno na teście gimnazjalnym, jak i na pisemnej części matury, dlatego warto wiedzieć, jak się do nich odpowiednio przygotować. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, na co powinieneś zwrócić największą uwagę, pisząc swoje wypracowanie. Powodzenia!

 • Temat

  Temat

  Aby napisać naprawdę dobre wypracowanie, trzeba najpierw przemyśleć temat. Kiedy go przeczytasz, nie zabieraj się od razu do pisania. Przemyśl najpierw, czy na pewno go rozumiesz, czy wszystko jest dla ciebie jasne. Warto przeczytać sobie temat kilkukrotnie i do końca, gdyż czasem okazuje się, że nerwy nas zjadły i odpowiedzieliśmy tylko na połowę zadanego tematu albo zapomnieliśmy podać przykłady, o które byliśmy proszeni. Czytanie ze zrozumieniem to bardzo ważna umiejętność również podczas pisania prac.

 • Konspekt

  Być może nie będziesz miał zbyt dużo czasu na napisanie swojego testowego wypracowania i nie zdążysz napisać go sobie na brudno. To jednak wcale nie jest konieczne, aby być pewnym, że zawarło się w nim wszystkie te elementy, które planowało się zawrzeć. Musisz napisać konspekt – czyli skróconą formę twojej pracy. Na pewno będziesz miał jakąś kartkę, służącą ci jako brudnopis. Posłuż się nią i wypunktuj wszystkie swoje pomysły, wszystkie przykłady, które przyjdą ci do głowy, wszystkie odniesienia, o których warto by wspomnieć, żeby podnieść sobie ocenę. Następnie poukładaj je w logiczną całość, zaczynając od tych odnośników, które umieścisz najwcześniej.

 • Słowa kluczowe tematu

  Słowa kluczowe tematu

  W temacie zawsze znajdują się jakieś słowa kluczowe. Może to być na przykład „porównaj” i „patriotyzm” albo „odnieś się” i „dzieciństwo”. To bardzo ważne, abyś te słowa wyłapał – to połowa sukcesu. Dzięki temu będziesz wiedział, na czym się skupić – czy masz porównywać dwie postawy, czy może odnosić się do innych powieści itd. Warto też, abyś napisał, jak rozumiesz słowa kluczowe, chociażby wspomniany już „patriotyzm”.

 • Wynajduj wątki i odwołania

  Pamiętaj, że nawet jeśli masz napisać wypracowanie na podstawie fragmentu tekstu, to on i tak nie powie ci wszystkiego. Musisz szukać nowych wątków oraz odwołań, dzięki którym pokażesz osobie sprawdzającej swoją wiedzę i oczytanie. Wiele lektur wykorzystuje podobne motywy – jeśli tylko taki odnajdziesz, od razu o tym napisz. Podobnie jest z sytuacją historyczną – to ona w dużej mierze warunkuje to, o czym piszą autorzy wierszy, opowiadań, książek. O tym także warto wspomnieć.

 • Zaciekaw

  Pamiętaj, że wypracowanie ma się także dobrze czytać. Niech będzie napisane ładnym oraz poprawnym językiem. Używaj metafor, cytatów, jeśli jakieś znasz na pamięć, oraz pozaszkolnych odniesień, na przykład do książek, które nie są lekturami, albo do filmów, które oglądałeś. To istotne, aby osoba sprawdzająca twoje wypracowanie była nim zaciekawiona, być może dowiedziała się także czegoś nowego.