Zakumaj.pl

Jak dobrze napisać opowiadanie?

Jak dobrze napisać opowiadanie?

Opowiadanie jest bardzo lubianą przed uczniów formą wypowiedzi. Daje duże pole do popisu, pozwala nam na wprowadzanie dialogów i powszechnie uważane jest za dość łatwe w pisaniu. Aby jednak napisać poprawne opowiadanie, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć wpadek. Pisanie opowiadania może być też świetną metodą na rozwijanie swoich umiejętności pisarskich, a to znowu przekłada się na wzbogacenie naszego słownictwa. Kto wie, może pisanie opowiadań spodoba ci się tak bardzo, że w przyszłości zapragniesz napisać oraz wydać własną książkę? W ten sposób zaczynało naprawdę wielu znanych na całym świecie pisarzy.

 • Wybierz narratora

  Pierwsza rzecz, o jakiej musisz zdecydować, to wybór narratora. Może być to narrator pierwszoosobowy, który bierze udział w wydarzeniach i jest jednocześnie twoim bohaterem. Musi używać zaimków takich jak: ja, mnie, mój, mi itd. Pamiętaj, że narrator pierwszoosobowy ma ograniczoną wiedzę, tzn. wie tylko tyle, czego sam się dowiedział lub co usłyszał od kogoś. Nie możesz za jego pomocą wybiegać w przyszłość ani komentować akcji, której nie jest świadkiem.

 • Czas

  Czas

  Pisząc opowiadanie, wybierz czas, w którym będzie toczyła się akcja. Możesz wpisać w czasie przeszłym lub teraźniejszym, to bez znaczenia. Wydarzenia nie mogą być również zbyt rozciągnięte w czasie, by nie wprowadzać niepotrzebnego zamętu.

 • Bohaterowie

  Choć opowiadanie jest krótką formą, to przedstawiając bohaterów, musisz wpleść w zdanie informacje o nich. To, że ty masz nakreślonego w głowie konkretnego bohatera, nie sprawi jeszcze, że czytelnik będzie w stanie sobie go wyobrazić. Nie opisuj go również wprost, bowiem wypisywanie całej jego metryki nie ma sensu. Spróbuj pokazać go w różnych sytuacjach, w których będziesz mogła opisać go mimochodem. Tak będzie dużo naturalniej i ciekawiej dla czytelnika. Nie wprowadzaj też byt dużej liczby bohaterów, którzy nie mają większego znaczenia dla fabuły. Skup się raczej na tym, by opisać emocje i odczucia kilku z nich, tak by byli oni bardziej prawdziwi, a nie „papierowi”.

 • Dialogi

  Dialogi to świetny sposób na urozmaicenie opowiadania. Pamiętaj jednak, by nie przeszkadzać z ich ilością. Większość słabych opowiadań charakteryzuje się właśnie tym, że jest w nich przesyt dialogów. Zamiast tego możesz opisać, czego jeden bohater dowiedział się od drugiego albo na jaki temat toczyła się rozmowa. Tak będzie ciekawiej i profesjonalniej.

 • Zakończenie

  Zakończenie

  Pamiętaj, że twoje zakończenie powinno czytelnikowi wyjaśnić wiele spraw i zamknąć wątki, które rozpoczęłaś. Aby nad tym panować, zrób sobie plan akcji, gdzie będziesz mogła wszystko kontrolować. Ciąg przyczynowo-skutkowy musi być zachowany, a bardzo łatwo jest tutaj popełnić błąd.