Zakumaj.pl

Jak walczyć z prokrastynacją?

Jak walczyć z prokrastynacją?

Prokrastynacja to wewnętrzny przymus odkładania ważnych spraw na później. Jest to tym silniejsze, im bardziej pilna i ważna jest rzecz, którą musimy wykonać. Trzeba podkreślić, iż nie jest to pojęcie tożsame ze zwykłym lenistwem, bardzo często tłumaczonym występowaniem prokrastynacji. Od lenistwa różni się tym, iż osoba dotknięta prokrastynacją bardzo chce wykonać dane zadanie i robi wiele rzeczy, które w jej mniemaniu przybliżają ją do osiągnięcia celu. Są to jednak działania tak naprawdę czcze, które służą jedynie temu, aby odciągnąć od siebie wizję zmierzenia się z problemem. Jak z tym walczyć?

 • Ułóż plan działań

  Chroniczne odwlekanie wiąże się z tym, iż łudzimy się, a raczej wmawiamy sobie, że pozostało nam jeszcze dużo czasu. Przekonani o swoich możliwościach odkładamy coraz bardziej w czasie wszystkie zaplanowane działania, zajmując się nimi dopiero wtedy, gdy już mamy pewność, że nie zdążymy. Tutaj mogą wystąpić dwa scenariusze. Albo skończymy pracę i oddamy ją po przekroczeniu terminu, albo szybko przerwiemy rozpoczętą pracę, tłumacząc to sobie tym, że przecież i tak nie uda nam się wykonać jej na czas. Obie te drogi prowadzą donikąd. Jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie prokrastynacji, działaj w odmienny sposób. Podziel duże i wymagające zadanie na wiele mniejszych etapów. Zaplanuj te etapy w ten sposób, by każdy z nich nie trwał zbyt długo oraz aby kończył się w jasno określonym momencie. Dzięki temu będziesz mógł skupić uwagę przez chwilę na jakiejś sprawie i myśl, że skończysz ją za kilkanaście minut, a nie kilka godzin, nie będzie cię kusić do wymyślania wymówek.

 • Ogranicz rozpraszacze

  Ogranicz rozpraszacze

  Charakterystyczną cechą prokrastynacji jest to, iż skupiamy się na rzeczach, które są mało ważne i wkładamy w to cały swój czas oraz energię. Od właściwego zadania będą cię odciągać najrozmaitsze rzeczy. Przypomnisz sobie o tym, iż musisz odpisać na maile znajomych, zaczniesz usuwać zbędne pliki z pulpitu, tłumacząc to sobie tym, iż w ten sposób lepiej będzie ci się pracować, albo pójdziesz do sklepu po napój energetyczny, który idealnie nada się do wzmożonego wysiłku psychicznego. Jeśli jakakolwiek z tych myśli (lub podobna) przyjdzie ci kiedykolwiek do głowy, jak najszybciej pomyśl o tym, iż jest to jedynie przejaw prokrastynacji i nie możesz się temu poddać. Pomyśl także o wszystkich chwilach, w których czułeś się podle, bo odwlekałeś sprawę w nieskończoność i nie zdążyłeś jej wykonać. Przystępując do pracy nad czymś ważnym, trzymaj się z dala od rozpraszających przedmiotów, takich jak telewizor czy telefon, a jeśli nie jest ci potrzebny do niej komputer z internetem, to od niego również. Czym mniej rozpraszaczy, tym lepiej.

 • Naucz się systematyczności

  Walkę z prokrastynacją trzeba prowadzić na wszystkich frontach. Nie tylko tych, które dotyczą spraw naprawdę ważnych. Zacznij od bardziej przyziemnych tematów, np. zakupów. Po zrobieniu zakupów od razu schowaj wszystkie rzeczy w odpowiednie miejsce, przesyp do pojemników i posprzątaj w kuchni. Jeśli zrobiłeś właśnie pyszny obiad, posprzątaj szybciutko brudne naczynia i ogarnij kuchnię tak, abyś nie musiał potem do niej wracać i niczego poprawiać. Jeśli nauczysz się natychmiastowego radzenia sobie z wyzwaniem w takich prostych czynnościach, to lepiej ci pójdzie z poważniejszymi sprawami.