Zakumaj.pl

Ciekawe sposoby na ćwiczenie silnej woli

Ciekawe sposoby na ćwiczenie silnej woli

Zarówno przy regularnych ćwiczeniach, jak i podczas odchudzania niezbędne jest uzbrojenie się w silną wolę. Bez niej odchudzanie się może nie być odpowiednio efektowne, ponieważ zawsze znajdzie się coś, co skusi do złamania powziętego postanowienia. Jeżeli ma się problem z silną wolą, dobrze jest poznać techniki, które wyćwiczą ją i nie dopuszczą do złamania zasad diety oraz treningu.

 • Ustal cele

  Ustal cele

  Zdarza się, że decyzja o odchudzaniu nie jest podjęta całkowicie z własnej woli. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie diety – lub innych czynności – ze względu na presję otoczenia. W takiej sytuacji utrzymanie postanowień jest trudne, ponieważ nie ma się wielkiej motywacji. Zawsze na początku każdego przedsięwzięcia trzeba zastanowić się, czy realizuje się własne cele, czy cudze. Jeżeli cudze, lepiej nie zawracać sobie sprawą głowy. Jeżeli swoje własne, wówczas warto napisać sobie na kartce „mój cel” i napisać, co chce się osiągnąć, np. ile kilogramów chce się zrzucić.

 • Małe cele, duże cele

  Znacznie łatwiej jest osiągać małe cele, które dają satysfakcję. Postawienie sobie za punkt honoru zrzucenie 15 kilogramów w krótkim czasie jest z góry skazane na niepowodzenie – jeśli dieta ma być zdrowa. O wiele lepiej wyznaczyć sobie np. 2 kg w ciągu tygodnia. Jest to realny cel, łatwiejszy do osiągnięcia, a do tego przynoszący satysfakcję. Jednocześnie zrzucenie nawet 2 kg w ciągu tygodnia będzie stanowiło motywację do dalszej diety, podczas gdy brak dużych efektów, które postawiło się jako cel, może skłonić do przerwania diety.Małe cele pozwolą ćwiczyć mocną silną wolę.

 • Podziel się z innymi

  Podziel się z innymi

  Podjęcie decyzji o przejściu na dietę, codziennych ćwiczeniach, bez informowania o tym kogokolwiek, bywa związane z nieśmiałością, jednak dobrze jest powiedzieć bliskim o swoich zamierzeniach. Będą dopingować, lecz nie tylko. Świadomość, że inni wiedzą, sprawi, że wytrwa się w swoim postanowieniu, żeby nie wstydzić się przed innymi, że nie udało się osiągnąć wyznaczonego celu.

 • Drobne nagrody

  Drobne nagrody

  Silna wola nie pozwoli złamać diety i podjadać słodyczy wieczorową porą, jednak do jej skutecznego podsycania przydadzą się nagrody. Mała czekoladka, drobny upominek dla siebie, ale tylko wtedy, kiedy pierwszy etap podjętego działania – a potem każdy kolejny – zostaną zrealizowane. Nie ma efektów, nie ma nagrody.

 • Sok pomarańczowy

  Sok pomarańczowy

  Osłabienie pracy mózgu, brak koncentracji, wszystko to może zaważyć na silnej woli. Najnowsze badania dowodzą, że warto pić 1 szklankę soku pomarańczowego dziennie. Zawiera on korzystną glukozę, która ułatwia samokontrolę.