Zakumaj.pl

Nugat z pistacjami i żurawiną – jak go przyrządzić?

Wymagany czas: 40 min.
Nugat z pistacjami i żurawiną – jak go przyrządzić?

Rozpływający się w ustach, słodki, lekko ciągnący podczas rozpuszczania – taki właśnie jest nugat, który może stanowić przekąskę na deser. Dobry nugat jest nie tylko bardzo słodki, ale również posiada smaczne dodatki. Jednym z najczęstszych są pistacje, sprawiające, że deser jest chrupki, oraz żurawina, która równoważy smak delikatnym kwaskiem. Raz spróbujesz i więcej się nie oprzesz.

 • Potrzebne składniki spożywcze

  Potrzebne składniki spożywcze

  Aby zrobić rozpływający się w ustach nugat, potrzebne są określone składniki spożywcze, wśród których powinny znaleźć się:

  * 200 g cukru,

  * 100 g pistacji,

  * 100 g żurawiny suszonej,

  * 200 ml miodu płynnego,

  * 1 białko,

  * 2 arkusze wafli,

  * cukier puder.

 • Krok pierwszy

  Krok pierwszy

  Do rondla przełożyć cukier oraz miód, zalewając miodem słodkie kryształki. Rozpocząć podgrzewanie. Podgrzewać aż do momentu uzyskania przez rozpuszczoną substancję temperatury 155 stopni Celsjusza – najlepiej kontrolować to, używając termometru cukierniczego. Rozpuszczającego się miodu oraz cukru nie należy mieszać.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Białko przełożyć do miski o wysokich brzegach. Zacząć ubijać mikserem do powstania gładkiej, puszystej piany. Najpierw ubijać na wysokich obrotach, następnie zmniejszyć je. Kiedy miodowo-cukrowy syrop będzie gotowy, zdjąć go z palnika i cienkim strumieniem, bez pośpiechu, zacząć wlewać go do piany, cały czas mieszając oba elementy.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Syrop cukrowy z białkiem miksować przez 5 – 6 minut, aż stworzy się gęsta masa. Gdy do tego dojdzie, dodać pistacje, żurawinę i mieszać jeszcze chwilę.Na dno prostokątnej formy położyć 1 arkusz wafla. Wylać na niego masę i wyrównać ją łyżką albo dłońmi natartymi olejem. Na masę położyć drugi wafel i lekko docisnąć, po czym odstawić do stężenia w chłodne miejsce na 6 – 7 godzin. Po tym czasie kroić w wybrane kształty i delektować się nugatem, gdy tylko przyjdzie na niego ochota.