Zakumaj.pl

Sposoby na zapobieganie ciąży

Sposoby na zapobieganie ciąży

Fakt bycia młodą i zdrową kobietą nie oznacza od razu, że koniecznie chce się zajść w ciążę i mieć dzieci. To czas odkrywania siebie, swojego ciała i płynącej z niego przyjemności, kiedy poważniejsze decyzje odkłada się na później. Nie można jednak liczyć na łut szczęścia za każdym razem i nie chcąc zajść w ciążę, należy odpowiednio się zabezpieczać.

 • Pigułki antykoncepcyjne

  Pigułki antykoncepcyjne

  Trudno znaleźć skuteczniejszy środek zabezpieczający przed niechcianą ciążą niż tabletki antykoncepcyjne. Ich stosowanie wymaga jednak konsultacji z lekarzem, dla własnego bezpieczeństwa. Zawierają one dwa hormony, progestagen i estrogen, bądź jeden, jeżeli kobieta nie toleruje obu w tabletce. Dobre ich dopasowanie do kobiecego organizmu podwaja skuteczność, jak również zapobiega ewentualnym skutkom ubocznym, zwłaszcza złym humorom i tyciu. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne, należy zgłosić się do lekarza. Tabletki są dostosowane do cyklu – bierze się je przez trzy tygodnie, po czym następuje przerwa na miesiączkę.

 • Prezerwatywa

  Prezerwatywa

  Jeden z najpopularniejszych środków zapobiegania ciąży i jednocześnie jeden z prostszych w stosowaniu. Ma zastosowanie jednorazowe, a jego konstrukcja jest obecnie uzupełniona o środki plemnikobójcze, które zwiększają skuteczność stosowania. Warto mieć opakowanie w domu i jedną prezerwatywę zawsze przy sobie. Nie da się ukryć, że mogą przytrafić się różne przygody, więc lepiej być przygotowaną na każdą ewentualność. Nie każdy lubi prezerwatywy, jednak jeżeli chce się zapobiegać ciąży, a z jakichś powodów nie może się brać pigułek, lepiej zaprzyjaźnić się z prezerwatywą. Dla większego komfortu można korzystać również z dopochwowych środków plemnikobójczych.

 • Plastry z hormonami

  Działają na takiej samej zasadzie jak pigułka, czyli wprowadzają do organizmu hormony, które zagęszczają śluz w macicy i opóźniają owulację. Przez wiele kobiet są chwalone bardziej niż pigułki, ponieważ sposób uwalniania hormonów jest wolniejszy i tym samym są mniejsze szanse na pojawienie się skutków ubocznych. Ich zastosowanie jest równie proste, wystarczy przykleić je w dowolnym miejscu na ciele na tydzień, a po tygodniu zmienić na nowe. Zazwyczaj są dostępne jako kuracje trzymiesięczne lub półroczne.

 • Pigułka po

  Czasami nawet pomimo antykoncepcji stosowanej w prawidłowy sposób istnieje ryzyko, że mogło dojść do zapłodnienia. Bywa to efekt zapomnienia o pigułce, pękniętej prezerwatywy czy stosunku bez żadnego zabezpieczenia. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. pigułek po. Trzeba je wziąć najpóźniej do 4 dni po stosunku, chociaż i tak najlepiej następnego dnia po nim, ponieważ wtedy mają one największą skuteczność. Ze względu na to, że pigułka zawiera podwójnie dużą dawkę hormonów, nie można jej stosować jako regularnej antykoncepcji, a jedynie raz w miesiącu, w razie pilnej potrzeby.