Zakumaj.pl

Ból kręgosłupa – codzienna profilaktyka

Ból kręgosłupa – codzienna profilaktyka

Bardzo często nie dbamy odpowiednio o nasz kręgosłup. Przeciążamy go, nie zwracamy uwagi na to, w jakiej pozycji siedzimy i jak śpimy. Dopiero gdy pojawia się problem, dostrzegamy, jak wiele mogliśmy zrobić, by nie narażać pleców na zbytnie sforsowanie. Nie czekajmy więc, aż ból kręgosłupa całkowicie zdominuje nasze życie – zadbajmy o niego już dziś! Codzienna profilaktyka podczas zwykłych czynności zdziała o wiele więcej niż leki. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, przyjrzyjmy się zatem, jak wiele dla naszego organizmu możemy zrobić sami, by ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 • Siedź prawidłowo

  Siedź prawidłowo

  Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, konieczne jest, abyś prawidłowo siedziała. Spędzając kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przy komputerze, ułóż oparcie krzesła tak, by plecy były oparte na maksymalnie dużej powierzchni. Warto zainwestować w krzesło ze specjalnie wyprofilowanym, bardzo długim oparciem. Po lędźwie możesz podłożyć sobie zwinięty w rulon koc. Pilnuj, by szyja była wyprostowana, a broda swobodnie opuszczona – wówczas nie nadwyrężysz karku! Wbrew pozorom, na dobrą kondycję naszych pleców wpływa także odpowiednie ułożenie nóg – nie podwijaj ich, nie zakładaj jednej na drugą.

 • Praca i odpoczynek

  Praca i odpoczynek

  Jeśli pracujesz w biurze, nie siedź ciągle w jednej pozycji. Rozciągaj mięśnie – potrzebujesz na to kilku minut, a skutki mogą być dla kręgosłupa zbawienne. Poza tym co jakiś czas po prostu wstań i przejdź się po biurze, wyprostuj nogi, rozciągnij ręce. Jeśli pracujesz fizycznie, dbaj o odpowiedni odpoczynek dla pleców w domu, zwłaszcza gdy dużo dźwigasz. W jednym i drugim przypadku po powrocie z pracy podkładaj pod nogi poduszkę, jeśli odpoczywasz w pozycji leżącej. Usprawni to krążenie i pozwoli zregenerować nie tylko plecy, ale i cale nasze ciało. Co bardzo ważne – nie wstawaj gwałtownie, a szczególnie rano. Mięśnie po nocy muszą się pobudzić do pracy.

 • Na co dzień

  Na co dzień

  Wiele dobrego dla naszego kręgosłupa i pleców możemy zrobić w domu. Przede wszystkim unikaj dźwigania, zwłaszcza gdy plecy już Cię bolą! Jeśli już musisz coś podnieść, najpierw kucnij, złap przedmiot i dopiero go podnieś! Absolutnie nie rób tego na w pełni wyprostowanych nogach. Podnoszoną rzecz trzymaj blisko siebie, a wstając z pozycji kucającej, wyprostuj najpierw nogi, napinając przy tym mięśnie brzucha. Odkurzając czy zamiatając, dbaj o to, by Twój sprzęt był na tyle długi, abyś nie musiała się zbytnio schylać, zrezygnuj z prania ubrań w wannie. Jeśli ból już wystąpi, zwalcz go prostymi ćwiczeniami: rozciągaj ciało, masuj lędźwie bądź odciąż kark, splatając na nim dłonie.