Zakumaj.pl

Jak dobrze spełniać rolę babci lub dziadka?

Jak dobrze spełniać rolę babci lub dziadka?

Pojawienie się dzieci w rodzinie to sytuacja nowa nie tylko dla rodziców. To także zmiana statusu ich rodziców – a zatem przejście na pozycję dziadków. Jest to moment przełomowy, ponieważ zaczynamy pełnić zupełnie inną rolę. Uświadamiamy sobie, że nasze dzieci są już całkowicie niezależne – mają swoją pełną rodzinę, na którą mają wpływ i mogą decydować praktycznie o wszystkim. Pamiętajmy bowiem, że nie mamy do wnuków tak dużego prawa, jak mieliśmy do własnych dzieci. Możemy pomóc w ich wychowaniu, doradzić – ale nie możemy nadmiernie ingerować w decyzje, jakie podejmują wobec nich ich rodzice. Jak być wobec tego dobrą babcią lub dobrym dziadkiem?

 • Bądźcie świadomi zmiany

  Bądźcie świadomi zmiany

  Pamiętajcie, że pojawienie się dziecka w rodzinie to ogromna zmiana. Przede wszystkim także zmiana w hierarchii ważności. Musicie być tego świadomi, że teraz dla waszego syna lub córki najważniejsze będzie ich dziecko. Wy, czyli osoby jak dotąd zapewne najważniejsze w ich życiu – zejdziecie na drugi plan i trzeba będzie się z tym pogodzić. Zmiana może także nastąpić w relacjach pomiędzy małżonkami – mogą oni chwilowo się od siebie odsunąć, czasami nawet pokłócić. Nie reagujcie, nie interweniujcie. To zazwyczaj normalne w sytuacji, kiedy pojawiają się nowe obowiązki, zmęczenie. Wszystko wróci do normy prędzej, niż Wam się wydaje.

 • Bądźcie asertywnymi dziadkami

  Bądźcie asertywnymi dziadkami

  Pamiętajcie, że nowo narodzone dziecko nie jest wasze – ma swoich rodziców, którzy są za nie całkowicie odpowiedzialni. Nie dajcie się zatem zarzucić nadmiernie opieką i obowiązkami – młodzi muszą poczuć, że w ich życiu zaszła potężna zmiana, nawet jeśli początkowo trudno będzie im się do tego przyzwyczaić. Musicie wyznaczyć jasne granice, w których jesteście w stanie im pomóc. Określić dni, godziny. Młodzi muszą czuć, że należy doceniać waszą pomoc i szanować wasze zaangażowanie. Nie możecie zawsze być do ich dyspozycji. Główną rolę w opiece pełnią rodzice – wy, jako dziadkowie, możecie jedynie wspierać i pomagać!

 • Nie ingerujcie nadmiernie w metody wychowawcze

  Nie powinniście nadmiernie ingerować w metody wychowawcze, stosowane przez wasze dzieci w stosunku do wnuków. Pamiętajcie, że teraz są zupełnie inne czasy niż dwadzieścia lub trzydzieści lat temu, kiedy to wy wychowywaliście swoje pociechy. Pozwólcie im wykazać się w procesie wychowawczym. Nie krytykujcie młodych rodziców, szczególnie w obecności dziecka. Nawet jeśli stosują oni nowe metody pedagogiczne, pamiętajcie, że ich charaktery są przesiąknięte systemem wartości, jaki wy im wpoiliście. Więc nawet jeśli nie spodobają wam się pojedyncze elementy czy formy wychowywania, trzon i tak pozostanie ten sam, który wy stosowaliście w stosunku do nich kilkadziesiąt lat temu.