Zakumaj.pl

Jak poradzić sobie z huśtawką emocjonalną i nadmierną troskliwością otoczenia podczas ciąży?

Jak poradzić sobie z huśtawką emocjonalną i nadmierną troskliwością otoczenia podczas ciąży?

Dwie powyższe kwestie są dla kobiety w ciąży dość irytujące. Sama dobrze wiesz, że nie jesteś ptaszkiem w złotej klatce. Chciałabyś być traktowana normalnie, ale troskliwe mamy, ciocie, koleżanki wciąż radzą, a niekiedy nawet nakazują odpowiednie według nich postępowanie. Dołączając do tego Twoją huśtawkę emocjonalną, która jest naturalnym skutkiem działania hormonów w Twoim organizmie, zaczynasz czuć się mało komfortowo, żeby nie powiedzieć – po prostu fatalnie.

 • Każda mama wie, co dla jej dziecka jest najlepsze

  Kierowanie się tą zasadą i jasne przedstawienie jej otoczeniu nie pozwoli na większą ingerencję w Twoje życie. Nie możesz pozwolić sobie podczas ciąży, kiedy pod Twoim sercem rozwija się maluszek, na nawet najmniejszy stres. Określ więc, że pewne uwagi i rady źle wpływają na Ciebie i dziecko, czujesz się rozdrażniona, a tego przecież Wam nie potrzeba. Bierne kobiety w ciąży znoszą z uwagi na kulturę nawet krzywdzące je słowa, wskazówki, sugestie i pouczenia. Napływająca z tego powodu frustracja może doprowadzić do depresji ciążowej. Pamiętaj więc, że to Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre i jasno przedstaw to bliskim.

 • Spokój, spokój i jeszcze raz spokój

  Spokój, spokój i jeszcze raz spokój

  Humory kobiety w ciąży dają się we znaki tym, którzy ją otaczają, ale najbardziej jej samej. Burza hormonów, mdłości, zgaga, częste oddawanie moczu oraz wiele innych ciążowych dolegliwości, a w głównej mierze nieustanne myślenie i wiele obaw związanych z przyjściem potomka na świat, odbija się na nastroju przyszłej mamy. Zachowanie spokoju nie jest więc łatwe. Warto zacząć uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia, gdyż tam znajduje się fachowa opieka przygotowująca do porodu oraz inne kobiety w ciąży, a zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych w tym miejscu nie da się z niczym innym porównać. Jeżeli więc chcesz odnaleźć wewnętrzny spokój, zapisz się do szkoły rodzenia.

 • Skup się na sobie

  Skup się na sobie

  Wbrew „złotym radom” innych skup się na sobie, dużo wypoczywaj, co nie oznacza, że nie masz zażywać spacerów i dozwolonych podczas ciąży form ruchu. Za kilka miesięcy nic nie będzie już wyglądało tak, jak wcześniej. Należy ten okres dobrze, pomimo pewnych niedyspozycji, wykorzystać. Jeżeli masz już dziecko bądź dzieci, poświęć im teraz dużo uwagi i czasu, rozmawiaj o mającym niedługo się urodzić dzidziusiu. One równie trudno jak Ty przechodzą ten okres.