Zakumaj.pl

Jak zachować spokój w ciąży?

5.0 (razem głosów: 1)
Jak zachować spokój w ciąży?

Okres ciąży, pomimo że stanowi szczególnie szczęśliwy czas dla ciebie i twojego partnera, nie należy jednak do najprzyjemniejszych dla kobiety, biorąc pod uwagę dolegliwości ciążowe, obawy o dziecko i siebie oraz lęk przed porodem. Odczucia te, potęgowane przez zmiany hormonalne w twoim organizmie, mogą doprowadzić cię do rozchwiania emocjonalnego, utraty spokoju, a nawet depresji ciążowej. W dalszej części artykułu przeczytasz o tym, co możesz zrobić, aby zachować spokój i równowagę w swoim ciele, które należy teraz nie tylko do ciebie.

 • Rozmawiaj

  Rozmawiaj

  Jeżeli będziesz tłamsić w sobie swoje uczucia i potrzeby, nie będziesz spokojna. Zważywszy na to, że mieszka w twoim wnętrzu mały, rozwijający się człowiek, nie kumuluj w sobie tego, co powinnaś powiedzieć czy wyrazić. Rozmawiaj z przyszłym tatą o swoich obawach i lękach. Nie pozwól innym manipulować sobą i stanowczo określaj swoje potrzeby, które po części są potrzebami waszego dziecka.

 • Zwolnij tempo

  Choć słyszy się, że ciąża to nie choroba, nie bierz tego dosłownie do siebie. Nie dbając o siebie i wykonując wszystkie obowiązki i prace, jakie wykonywałaś przed ciążą, możesz doprowadzić się do choroby. Organizm kobiety w ciąży jest słabszy, pracuje szybciej. Serce pompuje krew dla dwojga, masz płytszy i szybszy oddech z powodu większego przepływu krwi do macicy i innych organów. Ciąża to nie choroba, ale stan odmienny, w którym żaden zdrowy człowiek nie jest. Zwolnij zatem tempo i pozwól sobie częściej, aniżeli przed ciążą, na odpoczynek. To zdecydowanie zmniejszy Twój niepokój.

 • Zażywaj ruchu

  W czasie ciąży możesz zażywać ruchu. Jest to wskazane, dotleniasz w ten sposób siebie i maluszka. Ćwiczenia, jakie możesz wykonywać w zależności od stopnia zaawansowania ciąży, przedstawić ci może położna ze szkoły rodzenia. Możesz je również skonsultować ze swoim ginekologiem. Pływanie uznaje się za najbezpieczniejszą formę ruchu dla kobiet w ciąży. Ponadto dbaj o codzienne spacery na świeżym powietrzu.

 • Odżywiaj się odpowiednio

  Odżywiaj się odpowiednio

  Dostarczaj sobie i maluszkowi niezbędnych składników odżywczych w zbilansowanym pożywieniu. Pamiętaj o zażywaniu preparatu witaminowego, uzupełniającego wasze zapotrzebowanie.

 • Sen

  Sen

  Staraj się w miarę możliwości o regularny sen. Służy on tobie i dziecku, które zarówno teraz, jak i po urodzeniu będzie potrzebowało regularności w życiu. Dzięki regularności snu, kąpieli i spacerów maluszek jest dużo spokojniejszy. Zadbaj więc już teraz o tę ważną dla was kwestię.