Zakumaj.pl

Jak w kilka minut poprawić sobie nastrój?

Jak w kilka minut poprawić sobie nastrój?

Czasem nawet nie wiemy skąd, przychodzą do nas bardzo czarne myśli, smutek albo rozgoryczenie. Może się tak dziać z powodu przemęczenia czy nadmiernego oraz długotrwałego stresu. Takim chwilom, w których w jednej sekundzie wręcz psuje się nam nastrój, trzeba szybko zaradzić, zanim przemienią się w stały stan przygnębienia. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które skutecznie, a co najważniejsze – w kilka minut pozwolą ci powrócić do dobrego samopoczucia. Koniecznie wypróbuj każdy z nich na sobie, żeby przekonać się, który zadziała najlepiej.

 • Taniec

  Taniec

  Niewątpliwie bardzo szybko poprawę humoru przyniesie ci taniec. To ten rodzaj aktywności fizycznej, którą możemy uprawiać w domu, na małej powierzchni, bez żadnego dodatkowego sprzętu oraz bez ograniczeń wiekowych czy wagowych. Jednym warunkiem jest to, że taniec powinien być energetyczny, wypływający z twojego wnętrza. Nawet jeśli wydaje ci się, że wcale nie lubisz tańczyć, to w domowym zaciszu i przy zasłoniętych żaluzjach na pewno sprawi ci to przyjemność. Musisz tylko włączyć szybką, ale także lubianą przez ciebie piosenkę, a nogi same cię poniosą. Podczas tańczenia wydzielą się endorfiny, czyli hormony szczęścia, a ty zajęty przez ruch przestaniesz myśleć o tym, co sprawiło, że się gorzej poczułeś.

 • Gotowanie

  Jedzenie to również jeden ze sposobów, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednak może to zrobić także gotowanie – zajęcie, które skutecznie zajmuje umysł i ręce, a na dodatek sprawia ogromną satysfakcję, zwłaszcza kiedy wyjdzie nam coś pysznego. Jeśli więc chcesz sobie szybko poprawić humor, znajdź jakiś nowy i umiarkowanie skomplikowany przepis w Internecie, a następnie spróbuj go odtworzyć – to zajmie twoje myśli, gdyż będziesz musiał skupić się na tym, aby niczego nie spalić, nie przesolić itd. Aromaty wydobywające się z garnków czy z piekarnika również pozytywnie wpłyną na twój nastrój. A potem pozostanie jeszcze najbardziej przyjemna część, czyli jedzenie.

 • Spacer

  Spacer

  O wpływie aktywności fizycznej na samopoczucie człowieka było już przed chwilą, więc teraz zajmijmy się wpływem natury. Nieważne, jaka jest właśnie pora roku za twoim oknem, warto, żebyś wyszedł na spacer. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak często negatywnie wpływa na nasz nastrój telewizja albo otaczające nas cztery ściany. Podczas spaceru natomiast mijasz wiele drzew, krzewów i innej roślinności, a także ludzi i zwierzęta. Na świeżym powietrzu także dużo lepiej się myśli, lepsze pomysły przychodzą nam do głowy i w ogóle, potrafimy na nasze problemy oraz troski spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

 • Sprzątanie

  Sprzątanie

  To kolejna czynność, która naprawdę skutecznie potrafi poprawić nastrój. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku gotowania, sprzątanie wymaga dużej uwagi – tu trzeba coś przetrzeć, tam wyczyścić, a jeszcze gdzie indziej zamieść. Dzięki temu nie masz czasu myśleć o tym, co zepsuło ci humor. Po drugie zaś, w czystym mieszkaniu będzie ci się o wiele lepiej funkcjonowało. Będziesz mógł wówczas zapalić świeczkę czy lampkę, zaparzyć sobie kawy i w spokoju poczytać książkę, czasopismo albo po prostu pomyśleć. Nie będą cię już denerwowały niepozmywane naczynia albo kurz na meblach. Wewnętrznie się wyciszysz, a czasem po prostu tylko tyle trzeba, aby powrócić do normy.

 • Rozmowa

  I w końcu najbardziej skuteczna i szybka strategia radzenia sobie ze wszystkimi tlącymi się problemami oraz złymi myślami, a mianowicie rozmowa. Na pewno jest w twoim życiu jakiś drugi człowiek, któremu możesz zaufać i który nigdy cię nie zawiódł. Może to być ukochana/ukochany, mama, przyjaciel. Jeśli jest obok, to po prostu opowiedz mu/jej o tym, co się trapi. Jeśli jego/jej nie ma, to z pewnością możesz zadzwonić. Kilka słów wsparcia, przytulenie, pogłaskanie po włosach – to drobne gesty, ale na pewno ci pomogą.