Zakumaj.pl

Jakie są sztuczne metody antykoncepcji?

Jakie są sztuczne metody antykoncepcji?

Choć rodzicielstwo to wspaniały etap w życiu człowieka, to przecież nie wszyscy muszą go pragnąć lub być na niego gotowi. Dlatego też jeśli dwoje ludzi chce się cieszyć bezpiecznym seksem bez zobowiązań albo ryzyka zajścia w ciążę, powinni oni stosować jakąś metodą antykoncepcji. Jest ich kilka, a każda z nich ma różną skuteczność, a także inne działanie czy skutki uboczne. Jeśli zastanawiacie się, jaką metodę sztucznej antykoncepcji wybrać w waszym przypadku, to ten artykuł jest dla was. Oto przegląd dostępnych na rynku środków zabezpieczających przed ciążą.

 • Antykoncepcja mechaniczna

  Antykoncepcja mechaniczna

  Ten rodzaj antykoncepcji przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Ma ona za zadanie stworzyć coś w rodzaju mechanicznej bariery, która spowoduje, że plemniki będą miały ograniczony dostęp do macicy kobiety. Jej najpopularniejszą przedstawicielką jest niewątpliwie prezerwatywa, jedna z najtańszych oraz bardzo dostępnych metod, używana zwłaszcza na początku związku przez młode pary. Jej skuteczność, jeśli się ją prawidłowo stosuje, jest dość wysoka, bo ponad 90%. Jest to także idealny środek dla osób, które uprawiają seks z nieznajomymi, gdyż prezerwatywa chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli zaś chodzi o kobiety, to najskuteczniejszą mechaniczną metodą zabezpieczania się przed ciąża jest tzw. spirala, czyli wkładka domaciczna. Zostaje ona założona na kilka lat, po tym czasie, określonym ściśle przez producenta spirali, należy ją koniecznie wymienić. Skuteczność wkładki jest bardzo wysoka i wynosi ponad 99%.

 • Antykoncepcja chemiczna

  Ten rodzaj antykoncepcji jest obecnie raczej najmniej popularny. Polega on na wprowadzeniu do pochwy środków chemicznych, które mają działanie plemnikobójcze. Należą do nich globulki oraz kremy. Należy wprowadzić je do kobiecego ciała na kilkanaście minut przed stosunkiem. Mała popularność tej metody wynika z tego, że jest ona raczej niewygodna dla kobiet. Może spowodować reakcję alergiczną czy też uczucie podrażnienia i pieczenia, przez co stosunek nie będzie już tak przyjemny.

 • Antykoncepcja hormonalna

  Antykoncepcja hormonalna

  Jest to ten rodzaj antykoncepcji, który na obecną chwilę przeznaczony jest tylko dla kobiet, choć trwają badania także nad hormonalnym zabezpieczeniem dla mężczyzn. Ta metoda polega na hamowaniu owulacji i jest bardzo skuteczna. Najpopularniejszą jej przedstawicielką jest pigułka hormonalna, jednak można także używać plastrów czy hormonalnych zastrzyków antykoncepcyjnych. Przy używaniu tej metody antykoncepcji trzeba uważnie obserwować swoje ciało, gdyż może ona mieć przykre skutki uboczne, zwłaszcza jeśli lek został źle dobrany. Dodatkowo, jest długa lista przeciwwskazań w przypadku kuracji hormonalnej i każda kobieta powinna najpierw przedyskutować tę kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem.

 • Antykoncepcja awaryjna

  Antykoncepcja awaryjna, nazywana także antykoncepcją „po”, to specyficzny rodzaj zabezpieczania się przed ciążą, gdyż stosuje się go już po odbytym stosunku, kiedy istnieje zagrożenie zajściem w ciążę. Powinno się ją wziąć najpóźniej 72 godziny po zbliżeniu. Nie powinno się jej używać często, to środek do przyjmowania w bardzo wyjątkowych i kryzysowych sytuacjach. Jest to dość silnie działający na organizm kobiety preparat, dlatego można go kupić tylko na podstawie recepty.