Zakumaj.pl

Pączki z budyniem na tłusty czwartek

Wymagany czas: 3 godz.
Pączki z budyniem na tłusty czwartek

Pączki z nadzieniem różanym zajmują niekwestionowane pierwsze miejsce wśród pączków jadanych w czasie tłustego czwartku, jednak tuż za nimi znajdują się pączki z budyniem. Są słodkie, smaczne i stanowią doskonałe urozmaicenie pełnego słodkości dnia. Żeby rozkoszować się ich smakiem i nie stać po nie w kolejkach do cukierni, można przygotować je samodzielnie.

 • Potrzebne składniki

  Potrzebne składniki

  Pyszne pączki można przygotować zarówno dzień wcześniej, jak i w tłusty czwartek. Jednak niezależnie od dnia wykonania, potrzeba do tego dobrych składników, a mianowicie:
  * 500 g mąki pszennej,
  * 80 g drożdży,
  * 2 szklanki mleka,
  * 8 żółtek,
  * 2 łyżki cukru,
  * 1 szklanka śmietany kwaśnej,
  * 1 łyżka spirytusu lub wódki,
  * 1 opakowanie cukru waniliowego,
  * 1 opakowanie budyniu,
  * szczypta soli,
  * olej do smażenia,
  * cukier puder do posypania.
  Jeżeli jest się wielkim wielbicielem pączków z budyniem, można podwoić składniki i upiec znacznie więcej pączków, które wystarczą zarówno na tłusty czwartek, jak i na następny dzień.

 • Przygotowanie ciasta

  Przygotowanie ciasta

  Pierwszym krokiem do wykonania pączków jest podgrzanie 1/2 szklanki mleka i dodanie do niego drożdży. Trzeba pamiętać, aby mleko było ciepłe, lecz nie gorące, ponieważ wtedy drożdże nie wyrosną. Następnie dodaje się do niego mąkę – 1 łyżeczkę należy odłożyć do osobnej miseczki, gdyż przyda się w czasie przygotowywania budyniu. Zaczyn z mąką pozostawia się do wyrośnięcia w ciepłym, zacienionym miejscu. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, można dodać do niego cukier waniliowy, cukier, 7 żółtek, alkohol, śmietanę, sól i wyrobić. Kiedy zmieni się w jasnożółtą gładką masę, należy odstawić je w przykrytej ścierką misce do wyrośnięcia na 30 minut.

 • Przygotowanie budyniu

  Przygotowanie budyniu

  Dobry budyń do pączków to podwójna przyjemność z ich jedzenia. Przygotowanie masy budyniowej należy rozpocząć od rozmieszania zawartości torebki z budyniem oraz 1 łyżeczki mąki w 1/2 szklance chłodnego mleka. Pozostałą część mleka trzeba mocno podgrzać, a gdy zaczną pojawiać się na nim pierwsze pęcherzyki powietrza, wlać przygotowaną miksturę budyniową, dodać 1 żółtko i mieszać cały czas, aż do uzyskania gładkiej masy.Zdjąć z ognia i ostudzić.

 • Formowanie i smażenie

  Formowanie i smażenie

  Z dobrze wyrośniętego ciasta należy formować kulki, może być ich różna liczba w zależności od rozmiarów krążków. Po uformowaniu kuli palcami trzeba zrobić w niej wgłębienie lub lekko spłaszczyć, dodać 1 łyżeczkę budyniu i skleić brzegi. Po przygotowaniu pączków znów trzeba im dać 15 – 20 minut na wyrośnięcie. Następnie na głębokiej patelni albo w rondlu rozgrzewa się olej i smaży na nim przysmaki, aż osiągną złoty kolor. Można podawać posypane cukrem pudrem lub polane lukrem albo czekoladą.