Zakumaj.pl

Przepis na szarlotkę sypaną

Przepis na szarlotkę sypaną

Szarlotka to wyjątkowo dobre ciasto, które można przygotowywać w wielu wersjach. Bardzo dobrze jako deser sprawdza się szarlotka sypana. Nie jest trudniejsza do wykonania niż wszystkie inne, za to smakuje wyśmienicie. Stanowi dobry dodatek do jesiennego popołudnia, jak również urozmaicenie w czasie imprez urodzinowych lub imieninowych.

 • Potrzebne składniki spożywcze

  Potrzebne składniki spożywcze

  Do wykonania szarlotki potrzebne są odpowiednie składniki, świeże i dobrej jakości, które pozwalają na uzyskanie dobrego smaku ciasta. Wśród najważniejszych składników znajdują się:
  * 1 szklanka mąki,
  * 1 szklanka kaszy manny,
  * 1 szklanka cukru,
  * 1/2 szklanki orzechów (dowolnego rodzaju),
  * 1,5 kg jabłek,
  * 150 g masła,
  * 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  * cynamon.

 • Krok pierwszy

  Do miski wsypać mąkę, cukier, kaszę oraz proszek do pieczenia. Przemieszać ze sobą. Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o średnich oczkach prosto do osobnej miski.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Tortownicę posmarować grubo masłem. Z mieszanki mąki z dodatkami odsypać 1 szklankę i wysypać ją na dno formy, dociskając mocno. Powinna je całe zakryć.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Na spód przełożyć 1/2 przygotowanych wcześniej jabłek i posypać cynamonem. Można obficie, jeśli lubi się tę przyprawę. Na cynamon wysypać orzechy, najlepiej posiekane na mniejsze kawałki. Ze względu na różne upodobania związane z orzechami można użyć orzechów włoskich, pekanów albo innych.

 • Krok czwarty

  Krok czwarty

  Na jabłka nasypać kolejną porcję mieszanki mącznej (1 szklanka) i resztę jabłek posypanych cynamonem. Posypać całość resztką mieszanki, po czym zetrzeć na ciasto masło, najlepiej na tarce o dużych oczkach.Tak przygotowaną tortownicę włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piec całość przez 1 godzinę. Po upieczeniu lekko wystudzić ciasto. Najlepiej podawać je do 25 minut po upieczeniu, jeżeli chce się zjeść szarlotkę z chrupiącym wierzchem. Po 30 minutach maślany wierzch stanie się miękki, choć nadal będzie bardzo smaczny.