Zakumaj.pl

Zasady powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim

Zasady powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim

Z urlopu macierzyńskiego kobiety korzystają w różnym zakresie, w zależności od swoich możliwości oraz potrzeb. Nie wszystkie czują potrzebę wykorzystania całego i szybko wracają do pracy, już po 3 – 4 miesiącach, natomiast inne decydują się na maksymalne wykorzystanie przysługującego im urlopu. Niezależnie od indywidualnych potrzeb po pewnym czasie powrót do pracy nie jest już tylko odległym terminem i warto dobrze się do niego przygotować.

 • Kontakt z kolegami z pracy

  Kontakt z kolegami z pracy

  Po urodzeniu dziecka, na urlopie macierzyńskim nie powinno się rezygnować z kontaktu z współpracownikami. Oczywiście przy małym dziecku jest dużo pracy, nie zawsze ma się ochotę na długie pogaduszki, jednak od czasu do czasu warto zadzwonić, napisać maila lub wiadomość tekstową. Dzięki temu kiedy nadejdzie czas powrotu do pracy, nie będzie miało się poczucia wyobcowania. Sprawy zawodowe oraz mniej zawodowe nie będą tajemnicą.

 • Opiekunka do dziecka

  O powrocie do pracy żadna kobieta nie dowiaduje się z dnia na dzień, co pozwala na przygotowanie siebie i dziecka do nowego sposobu funkcjonowania – bez siebie przez kilka godzin. Przygotowania obejmują znalezienie opiekunki do dziecka oraz przyzwyczajenie malucha do jej obecności. Na początku wybrana do opieki osoba powinna zostawać z dzieckiem na 1 – 2 godziny, aby maluch mógł oswoić się, przyzwyczaić, zrozumieć, że nic mu nie grozi. Stopniowo czas przebywania dziecka z opiekunką powinien się wydłużać, aż do pełnych 8 godzin.

 • Separacja z maluchem

  Separacja z maluchem

  Zatrudniając opiekunkę i chcąc przyzwyczaić do niej dziecko, nie można ciągle być obok. Należy wyjść z domu i jeśli ma się ogródek, popracować na zewnątrz, jeśli nie, wtedy najlepiej wybrać się na krótkie zakupy do okolicznych sklepów lub na spacer. Oddalenie się od dziecka pozwoli zarówno maluchowi, jak i samej mamie na przyzwyczajenie się do spędzania czasu osobno.

 • Dzień próbny

  Dzień próbny

  Dobrym sposobem na przekonanie się, czy moment na powrót do pracy jest odpowiedni, to dzień próbny w pracy. Nie każda kobieta jest w stanie szybko rozstać się na pół dnia z niedawno urodzonym dzieckiem, dlatego dobrze jest spróbować, czy to już ten czas, czy ma się swobodę działania, czy nie jest się cały czas zmartwioną o los dziecka. Dzień próbny może pomóc w przyspieszeniu decyzji o powrocie lub jego odsunięciu na kilka tygodni.

 • Zawodowe obowiązki

  Zawodowe obowiązki

  W czasie urlopu macierzyńskiego dobrze jest wpadać do pracy raz na jakiś czas z krótką wizytą. Zobaczyć, co się zmieniło, dowiedzieć się, jak wygląda praca, co się dzieje, jakie są nowości w wykonywanych przez pracowników obowiązkach. Pozwoli to na bycie na bieżąco z pracą oraz domowe śledzenie nowinek zawodowych. Już w dniu powrotu do pracy po urlopie będzie się postrzeganą jako osoba, która jest w pełni gotowa do działania.