Zakumaj.pl

Co przyszła mama powinna wiedzieć o ciąży?

Co przyszła mama powinna wiedzieć o ciąży?

O ciąży wiele się słyszy, jednak dopiero kiedy kobieta w nią zajdzie, dowiaduje się rzeczy, o których wcześniej nikt jej nie informował. Jest to naturalne, zwłaszcza że każdy organizm jest inny, jednak warto wiedzieć, na co trzeba być przygotowaną. W poniższym artykule prezentujemy kilka ciekawostek o ciąży, których nie usłyszy się podczas rozmów o odmiennym stanie.

 • Ciążowe swędzenie

  Ciążowe swędzenie

  Naciągająca się skóra brzucha, efekt wzrostu dziecka, może czasami swędzieć. Nie boleć, ale właśnie swędzieć. Wiąże się to właśnie z naciąganiem, któremu jest poddawana, więc nie należy się niepokoić. Jeśli jednak wraz z brzuchem swędzi całe ciało, wtedy dobrze jest skorzystać z porady lekarza, gdyż w rzadkich przypadkach bywa to związane z chorobami wątroby.

 • Gorące ciało

  Jeśli marzyło się kiedykolwiek o byciu „gorącą kobietą”, teraz ma się ku temu okazję, ale dosłownie. W ciąży pojawia się szybsza przemiana materii, a to wiąże się z wyższą temperaturą organizmu. Pojawia się zaczerwienienie twarzy oraz czerwone plamy na dekolcie i w innych miejscach ciała, jak również tendencje do zwiększonego pocenia się. Dotyczy to szczególnie końcowej fazy ciąży. Wysoka temperatura organizmu to znak, żeby nie przesadzać z ilością ubrań, które zakłada się na co dzień.

 • Nie planuj lotów

  Nie planuj lotów

  Latanie samolotem w drugim trymestrze ciąży, która przebiega prawidłowo, nie jest niebezpieczne. Jednak im bardziej zaawansowana ciąża, tym mniejsza szansa na lot. Większość linii lotniczych nie wpuszcza na pokład kobiet po 32 – 36 tygodniu ciąży. Nie należy odbierać tego jako dyskryminacji, wynika to z troski o matkę oraz dziecko. Gdyby poród zaczął się wcześnie, na pokładzie samolotu, nie byłoby odpowiedniej opieki.

 • Nie odstawiaj seksu

  Wśród wielu par nadal pokutuje przekonanie, że ciąża zmusza do seksualnej abstynencji. Nic podobnego. Można uprawiać seks niemal przez całą ciążę – o ile samopoczucie na to pozwala – nawet z większą satysfakcją niż wcześniej. Co więcej, jest to dobry sposób na zwiększenie elastyczności pochwy przed porodem.

 • Uprawiaj sport

  Uprawiaj sport

  Kobiety ciężarne często boją się o malucha na tyle mocno, że zaprzestają ćwiczeń. Powoduje to, że nawet nie jedząc dużo więcej niż wcześniej, przybierają na wadze. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nadal dobrze jest gimnastykować się, wybierając do tego proste ćwiczenia opracowane specjalnie dla przyszłych mam.

 • Zmiana zapachu

  Mało która kobieta wie, że w ciąży zmieni się jej dotychczasowy zapach. Każda przyszła mama będzie pachniała inaczej, bardziej ciepło, więc nie należy dziwić się, że nagle ulubione perfumy zupełnie zmieniły woń. Hormony cały czas działają.

 • Mów do dziecka

  Mów do dziecka

  Rozwijający się w brzuchu maluch nie słyszy od razu. Ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy dziecko już to potrafi, więc można z powodzeniem mówić do niego, śpiewać, puszczać mu ulubione piosenki. Z pewnością wpłynie to na malca pozytywnie.