Zakumaj.pl

Czego trzeba unikać w ciąży?

5.0 (razem głosów: 1)
Czego trzeba unikać w ciąży?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, który ma swoje prawa, ma swoje przywileje, ale wymaga również uwagi i troski. Trzeba dbać o siebie oraz o dziecko, które rozwija się w kobiecym ciele. Żeby bez problemów przejść ciążę i wspominać ją jako dobry czas, dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, czego lepiej unikać. Z pewnością przyszła mama nie raz usłyszy rady od postronnych, jednak nawet je trzeba poddać selekcji. Jeśli jest się zagubioną w tym, co robić, a czego nie, warto przeczytać poniższy artykuł.

 • Spanie na wznak

  Spanie na wznak

  Spanie w czasie ciąży okazuje się wyzwaniem, zwłaszcza gdy brzuszek jest już spory. Ze względu na niemożność spania na brzuchu kobiety czasami decydują się na pozycję „na wznak”. Niestety, powiększająca się macica uciska kręgosłup i jelita, powodując ból, a nawet przyczyniając się do powstania hemoroidów. Znacznie lepsze jest układanie się na lewym boku wraz z długą poduszką przeznaczoną specjalnie dla ciężarnych pań.

 • Bez dźwigania

  Noszenie siatek z lekkimi zakupami nie zaszkodzi, jednak duże torby lub inne ciężary nie powinny być podnoszone przez ciężarne kobiety. Wynika to z troski o nie oraz o dziecko. Nadmierne obciążenie powoduje ból stawów, kręgosłupa, narządów wewnętrznych, a w skrajnych wypadkach krwawienie oraz poronienie.

 • Niedobre fast foody

  Niedobre fast foody

  W zwykłym stanie zjedzenie potężnego hamburgera nie jest niekorzystne, jednak w czasie ciąży nie jest to najlepsze danie. Wszystkie fast foody zawierają bardzo dużo konserwantów, które mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu rozwijającego się maleństwa.

 • Zakazane solarium

  W solarium można miło wygrzać całe ciało i nadać mu brązowy kolor, jednak podczas ciąży jest to absolutnie zakazane. Tak samo należy potraktować intensywne opalanie się na plaży albo w innych miejscach. Promieniowanie może wysuszyć organizm, osłabić go i narazić na choroby. Żeby się zabezpieczyć, należy nosić ubrania zakrywające ciało, choć przewiewne, szczególnie zasłaniające brzuch, oraz smarować się kremem z filtrem.

 • Surowe mięso i ryby

  Surowe mięso i ryby

  Smaczne sushi, krwisty stek, tatar nie są daniami, które powinna jadać przyszła mama. W surowych produktach pochodzenia zwierzęcego mogą czaić się liczne bakterie, wywołujące m.in. listeriozę. Choroba ta może wywołać uszkodzenie układu nerwowego dziecka.

 • Z wizytą u kosmetyczki

  Przyszłe mamy cały czas chcą wyglądać ładnie i ponętnie, jednak w ciąży nie wszystkie zabiegi u kosmetyczki są wskazane. Są to zabiegi, które wymagają używania prądu, ciepła lub wytworzenia podciśnienia. Dla ciężarnych pań najlepsze są zabiegi, które oferują relaks oraz nawilżenie skóry przy użyciu delikatnych kremów.

 • Ograniczenie soli

  Ograniczenie soli

  Całkowita rezygnacja z soli w czasie ciąży nie byłaby rozsądna. Sól pomaga w utrzymaniu równowagi płynów w ciele, jednak jej nadmiar jest szkodliwy. W większej ilości sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie oraz opuchliznę, zwłaszcza stóp, która może stanowić poważny dyskomfort dla przyszłej mamy.