Zakumaj.pl

Jak powinna przebiegać rekrutacja pracowników?

Jak powinna przebiegać rekrutacja pracowników?

Samo słowo rekrutacja niezbyt przyjemnie brzmi i rodzi w głowach rekrutowanych niemało strachu i obaw. Rekrutujący również niepokoi się, czy aby dokona dobrego wyboru, czy zada odpowiednie pytania, pozwalające zdobyć informacje, dzięki którym wyłowi talent spośród rzeszy kandydatów. Ci, do których należy może niezbyt sympatyczna rola, mają podczas swojej pracy twardy orzech do zgryzienia. A jak wiadomo, rozłupując skorupkę, dociera się do owocu – orzecha symbolizującego człowieka, szczęście, mądrość i płodność. Jak więc dla dobra firmy i owocnego działania biznesu nie dołożyć starań, by ów orzech znaleźć.

 • Relacja rekrutujący – kandydat

  Konsultant do spraw rekrutacji musi po pierwsze każdemu z kandydatów przedstawić wszystkie najistotniejsze informacje o firmie. Kandydat na wakat musi mieć świadomość, na jakim etapie rekrutacji się znajduje. Nawet gdyby Kowalski nie miał szans, dobrze jest mu to uświadomić. Ponadto nie na miejscu jest niepoinformowanie wyeliminowanych rekrutowanych o zakończeniu procesu rekrutacji. Taka ignorancja jest podstawowym błędem, który w przyszłości może zaważyć na dobru firmy.

 • Wykazywanie zainteresowania kandydaturą

  Wykazywanie zainteresowania kandydaturą

  Nie szata zdobi człowieka i nie na oko wybiera się pracowników dla firmy. Podobne rekrutowanie uważa się za raniące godność człowieka, dyskryminujące go i takie, które narusza jego dobro osobiste. Sęk w tym, że na obecnym polskim rynku pracy jest to dość często spotykane. Kandydat na stanowisko po rozmowie kwalifikacyjnej powinien odejść z nadzieją i z poczuciem, że spełnił się w roli reflektanta jak najlepiej. I właśnie o to powinien zadbać rekrutujący. Wykazywanie zainteresowania kandydaturą to pierwszy krok do sukcesu.

 • Dobre przygotowanie rekrutującego

  Dobre przygotowanie rekrutującego

  Osoba, która ma za zadanie znaleźć żyłkę złota wśród setki osób, musi rzetelnie podejść do swojej roli. Dlatego gruntowne czytanie, analizowanie i porównywanie życiorysów oraz listów motywacyjnych bez dwóch zdań należy do jej obowiązków. Dobre przygotowanie rekrutującego to nie tylko to. Rekrutujący musi umieć odpowiedzieć na każde pytanie kandydata. Bo i taki czas podczas rekrutacji ludzi, chociażby były ich setki, musi się znaleźć. Odpowiedź o wynagrodzeniu, obowiązkach, czasie pracy itp. nie może wisieć w powietrzu. Tu wszystko musi być czarno na białym, a kandydat nie może zostać zlekceważony. Największy błąd podczas rekrutacji, wyzwalający negatywne emocje, to brak szacunku wobec kandydujących, a każdy przecież ma pełne prawo, by o określonej godzinie stawić się w wyznaczonym miejscu i zgłosić swoją kandydaturę. Ponadto należy pamiętać, że rekrutujący nietraktujący poważnie swoich rozmówców bezczeszczą imię firmy i sprowadzają na nią niechybną klęskę.