Zakumaj.pl

Jak przygotować śledziową sałatkę z burakami?

Jak przygotować śledziową sałatkę z burakami?

Jaka jest największa zaleta śledzi? Możliwość podawania ich na wiele różnych sposobów – w occie, w oleju, w śmietanie oraz jako element sałatek. Bardzo dobrym i ciekawym z wyglądu daniem jest sałatka śledziowa z burakami. Podwójnie zdrowa, łatwa do wykonania, może cieszyć podniebienie na co dzień oraz od święta.

 • Jakich produktów potrzeba?

  Jakich produktów potrzeba?

  Wykonanie sałatki śledziowej jest możliwe, jeśli wcześniej zbierze się odpowiednie składniki, świeże – zwłaszcza w przypadku śledzi – i dobrej jakości. Potrzebne są:
  * 400 g filetów śledziowych,
  * 1 słoik buraków w wiórkach,
  * 1 jabłko,
  * 1 cebula czerwona,
  * 1 majonez sałatkowy,
  * 4 ziemniaki,
  * 4 jajka,
  * 1/2 cytryny,
  * 3 łyżki śmietany 18%,
  * pieprz,
  * sól.

 • Krok pierwszy

  Śledzie przepłukać pod zimną wodą. Przełożyć do miski i zalać zimną wodą, pozostawiając je na 60 minut. W osobnej misce połączyć ze sobą majonez i śmietanę. Dobrze wymieszać.

  Ziemniaki ugotować w mundurkach, a jajka na twardo.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Odsączyć filety z wody. Pokroić je na cienkie paski, po czym ponownie umieścić w misce, lekko soląc, skrapiając sokiem z cytryny oraz posypując pieprzem.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Buraki odsączyć z nadmiaru wody na sitku. Ziemniaki obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Jabłko umyć dokładnie, obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o średniej wielkości oczkach. Z każdego produktu robić jedną kupkę na blacie albo przekładać do osobnych miseczek.Jajka również obrać ze skorupki – białka zetrzeć na tarce o średnich oczkach, żółtka na tarce z drobnymi oczkami.

 • Krok czwarty

  Gdy wszystkie elementy są już przygotowane, rozpocząć układanie warstw w salaterce, najlepiej szklanej, aby efekt był widoczny. Pierwszą warstwą są ziemniaki, następnie część sosu majonezowego, śledzie, posiekana cebula, sos, buraki, jabłko, ponownie sos, białka jajek oraz żółtka na zakończenie.Sałatkę najlepiej schłodzić w lodówce przez całą noc i podawać następnego dnia. Smacznego!