Zakumaj.pl

Domowe sposoby na pozbycie się stresu

Domowe sposoby na pozbycie się stresu

Tak często znajdujemy się w sytuacjach stresowych, że nie potrafimy już poradzić sobie z kumulującym się napięciem. Stres stał się chorobą cywilizacyjną. Skutki długotrwałego stresu są bardzo niekorzystne dla naszego organizmu, dlatego warto zrobić wszystko, by go zminimalizować. Jest bardzo wiele prostych domowych sposobów, które mogą nam to ułatwić. Kilka z nich omawiamy w tym artykule.

 • Wykorzystaj moc bazylii

  Wykorzystaj moc bazylii

  Oczywiście chodzi o świeżą bazylię. Możesz ją hodować w doniczce na parapecie. Łatwo można kupić bazylię z hodowli hydroponicznych. Już sam zapach tych ziół uspokaja. Dodawaj bazylię do potraw. Kilka świeżych listków bazylii powinno się zawsze znaleźć w kanapkach przygotowywanych do szkoły dla dzieci i do pracy dla dorosłych. To prosty i bardzo skuteczny sposób zminimalizowania stresu. Można też po prostu żuć listki bazylii.

 • Pij herbatki ziołowe

  Pij herbatki ziołowe

  Zamiast mocnej kawy czy czarnej herbaty pij herbatę zieloną albo herbatki ziołowe. Działanie uspokajające i relaksujące ma rumianek. Jeśli stres jest bardzo silny i masz kłopoty z zasypianiem, pomocna będzie melisa. Można też pić herbatkę z dziurawca. Trzy razy dziennie wypij filiżankę herbatki zaparzonej z 1 łyżeczki suszonego dziurawca, a nastrój ci się poprawi. W czasie kuracji dziurawcem nie należy za dużo wychodzić na słońce i korzystać z solarium. Jeśli z powodu częstych napięć odczuwasz dolegliwości sercowe, pij herbatkę z głogu. Natomiast odprężenie i uspokojenie zapewni ci herbatka z lawendy.

 • Idź z psem na spacer

  Idź z psem na spacer

  Spacery w towarzystwie zwierzaka wspaniale relaksują i wyciszają, podobnie zresztą jak sama jego obecność. Jeśli nie masz psa, rozważ, czy go sobie nie sprawić. Właściciele psów łatwiej radzą sobie z napięciami codziennego życia, bo mają je jak odreagować. Długi spacer, zabawa ze zwierzakiem, możliwość pobiegania z nim czy zwykłego przytulenia się wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na psa, bo długo pracujesz albo nie pozwalają na to warunki najmu mieszkania, zgłoś się jako wolontariusz do wyprowadzania psów w najbliższym schronisku dla zwierząt.

 • Weź prysznic

  Weź prysznic

  Wiadomo, że kąpiel aromatyczna z dodatkiem pachnących olejków doskonale uspokaja. Można też pozbyć się napięć, korzystając z prysznica. Doskonale podziała masaż strumieniem wody. Pachnący żel pod prysznic pobudzi zmysły, a używanie na przemian wody ciepłej i zimnej doskonale cię zahartuje. Pod prysznicem można sobie pośpiewać i odreagować napięcia, a jeśli chcesz sobie pokrzyczeć, żeby pozbyć się stresu, to gdzie lepiej to można zrobić niż w łazience?

 • Posprzątaj dom albo skop ogródek

  Posprzątaj dom albo skop ogródek

  Stres dobrze jest „wybiegać”. Można oczywiście uprawiać sport, ale są też inne możliwości. Jeśli trzeba skopać ogródek albo skosić trawnik, jest to świetna metoda na pozbycie się stresu. Wraz ze zmęczeniem fizycznym znikną wszelkie napięcia, a w dodatku otoczenie domu będzie ładnie wyglądało. Jeśli nie masz ogródka lub wolisz pracować w domu, na pewno także znajdziesz coś dla siebie. Zawsze można umyć okna, wyczyścić podłogi na błysk, zrobić zaległe prasowanie czy posprzątać w szafie. Włącz sobie żywą, rytmiczną muzykę, a odstresowywanie stanie się całkiem przyjemne.