Zakumaj.pl

Jak nie dać się smutkom?

5.0 (razem głosów: 1)
Jak nie dać się smutkom?

Powodów do smutku możemy mieć wiele. Możemy ubolewać nad najdrobniejszymi błahostkami, które tak naprawdę są widziane tylko przez nas. Bycie człowiekiem stawia nas w pozycji, w której musimy odczuwać różnego rodzaju emocje i uczucia, lecz ten sam powód każe nam umieć radzić sobie z nimi i potrafić kierować nimi tak, aby nie dopuścić do utraty kontroli nad życiem.

 • Dawniej a teraz

  Dawniej a teraz

  Sytuacja społeczna i polityczna ponad pół wieku temu dawała poważne powody do odczuwania smutku przez polskie społeczeństwo. Okres ten znany większości młodych ludzi z książkowych i filmowych opowieści jest na tyle tragiczny, że należałoby się zastanowić nad swoim niekiedy nieuzasadnionym poczuciem smutku. Dla ówczesnych ludzi spokój był na tyle odmiennym od naszego, że chociażby z tej przyczyny realia, w których teraz żyjemy, powinny stanowić powód do ulgi i nie dawania się smutkom.

 • Co nie sprzyja?

  Co nie sprzyja?

  Gonitwa z czasem, codzienne obowiązki i praca nie sprzyjają równowadze emocjonalnej. Zapominamy o popularnym stwierdzeniu, że śmiech to zdrowie i pozwalamy manipulować się negatywnym myślom. A należy uzmysłowić sobie, że nie rodzimy się z pesymistycznym podejściem. Wpływ na naszą smutną naturę mogą mieć warunki, w jakich byliśmy wychowywani, brak przekazania przez rodziców metod radzenia sobie z problemami, złymi emocjami, stresem oraz bycie podatnym na wpływy innych. Czas wziąć w sprawy w swoje ręce, bo smutek nie jest dla naszego organizmu obojętny, a każda kłopotliwa sytuacja ma swoje rozwiązanie. Tkwienie w martwym punkcie, brak pozytywnego myślenia ma bowiem wyraźny wpływ na stan naszego życia.

 • Eliminujemy egoizm

  Chcąc podjąć walkę ze smutkiem, eliminujemy egoizm. Pomagamy, otwieramy się na ludzi, uśmiechamy się nawet do obcych na ulicy. Nie użalamy się nad sobą, nie ubolewamy nad sytuacją, w jakiej się znajdujemy. Takie zachowanie jest wyrazem egoizmu, który nie pozwala czuć się szczęśliwym.

 • Odprężamy się

  Przewlekły stres i smutek utrudniają życie. Sytuacja taka ma negatywny wpływ na zdrowie z powodu wytwarzanego się w organizmie kortyzolu – hormonu, który służy przetrwaniu, mobilizacji i wygrywaniu. Jego nadmiar powoduje bóle głowy, kręgosłupa, kłopoty sercowe i wiele innych dolegliwości. Brak podjęcia działania w kwestii walki ze smutkiem daje się zatem we znaki nie tylko naszej psychice, ale również całemu organizmowi.

 • Unikamy alkoholu

  Topienie smutków w alkoholu to kolejny poważny błąd. Nie jest to żadne kreatywne rozwiązanie, przysparza kolejnych problemów i w konsekwencji powoduje utratę zdrowia. Substytutem procentowych napojów mogą być napary ziołowe. Bardzo dobry wpływ na ukojenie nerwów i pobudzenie receptorów w mózgu odpowiedzialnych za uczucie szczęścia mają: kozłek lekarski, chmiel, melisa, rumianek, lawenda i arcydzięgiel. Napar z tych ziół należy pić regularnie przez 6 tygodni.

 • Masaż i spacer

  Poddaj się masażom, które skutecznie likwidują napięcie, koją nerwy i dają przyjemność. Pamiętaj także o codziennych spacerach poprawiających stan psychiczny przez dotlenienie całego organizmu.