Zakumaj.pl

Jak przygotować swój organizm do ciąży?

Jak przygotować swój organizm do ciąży?

Abyście Ty i Twój maluszek mogli bezpiecznie przejść przez okres ciąży, powinnaś przygotować swoje ciało do tego stanu około roku przed poczęciem. Wówczas rozwój dziecka będzie prawidłowy, a dla Ciebie 9 miesięcy ciąży będzie niezapomnianym okresem pełnym zadowolenia i pozytywnych wspomnień. Przeczytaj, na co powinnaś w tym czasie zwrócić szczególną uwagę.

 • Waga

  Twoja waga ma istotny wpływ na poczęcie i prawidłowy przebieg ciąży. Jeżeli planujesz dziecko, a masz nadwagę, zrzuć zbędne kilogramy. Nie wprowadzaj jednak w życie restrykcyjnej diety, Twoje posiłki niech staną się urozmaicone, częstsze i mniejsze. Niedowaga może źle wpłynąć na przebieg ciąży. Najrozsądniej byłoby skonsultować się w tej kwestii z dietetykiem, który ustali Ci dietę, dzięki której schudniesz w zdrowy sposób.

 • Używki

  Jeśli planujesz potomka, Twoje ciało musi być wolne od zanieczyszczeń. Wszelkie używki musisz wyeliminować. Papierosy i alkohol mogą doprowadzić do poważnych wad rozwojowych u dziecka, możesz również nie donosić ciąży. Twoje ciało będzie mieszkaniem malucha przez 9 miesięcy, to w Tobie będzie się rozwijał, bądź więc czysta od wewnątrz.

 • Konsultacje

  Konsultacje

  Jeżeli chorujesz na przewlekłą chorobę, koniecznie powiedz swojemu lekarzowi o tym, że planujesz zajść w ciążę. Dobierze on odpowiednie leki, które nie będą miały negatywnego wpływu na dziecko. Odwiedź stomatologa. Jeżeli masz zęby do wyleczenia, zrób to teraz.

 • Badania

  Badania

  Trzy miesiące przed planowaną ciążą wykonaj istotne badania, dzięki którym dowiesz się, czy Twój stan zdrowia pozwala na nią. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lepiej jest odłożyć plany, wyeliminować ryzyko, by okres ciąży i rozwój maluszka przebiegł bez problemów. Powinnaś wykonać badanie cytologiczne, USG w celu oceny narządów rodnych, morfologię, badanie moczu oraz badanie cukru na czczo. Zrób również badanie w kierunku przeciwciał przeciw toksoplazmozie. Wynik pozytywny o niczym nie przesądza. Chorobę należy wyleczyć, gdyż jest ona sprawcą wad rozwojowych u dzieci. Jeżeli wynik wskaże, że chorobę już przebyłaś, nie ma przeciwwskazań do poczęcia maluszka.

 • Kwas foliowy

  Zacznij przyjmować go około 3 miesięcy przed planowaną ciążą. Dawka powinna wynosić 0,4 mg dziennie.

 • Wycisz się

  Przed poczęciem musisz się wyciszyć. Musisz być na tyle optymistycznie nastawiona, aby osiągnięcie celu nie stało się usilną potrzebą. Jako dwoje ludzi macie dać życie kolejnemu, a nie spełniać swoje marzenia. Zapewne wiesz, że im bardziej jesteś niecierpliwie nastawiona do sytuacji, tym staje się ona trudniejsza. Zarówno Ty, jak i Twój partner musicie działać z wielkim spokojem i dużą dozą cierpliwości. Dopiero upłynięcie roku, w czasie którego nie będziecie mogli począć dziecka, powinno Was skłonić do wizyty u specjalisty.