Jakie są obecnie rodzaje umów o pracę?

Jakie są obecnie rodzaje umów o pracę?
W obecnych czasach nie ma jednego rodzaju umowy o pracę. Jest ich wiele i to powoduje, że można się w nich pogubić. Nie tylko w rodzajach, lecz również w towarzyszących im zasadach. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący na rynku pracy, czy masz już doświadczenie, dowiedz się, jakie umowy o pracę możesz otrzymać.
Umowa na czas określony
Jedną z popularniejszych obecnie umów jest umowa na czas określony. Jej podstawą jest zawarcie stosunku pracy na ściśle określony czas – podany w umowie – od danego dnia do danego dnia, z możliwością ewentualnego przedłużenia. Istnieje limit zawierania umów na czas określony i jeśli trzecia umowa na czas określony zostanie zawarta z tym samym pracodawcą bez miesięcznej przerwy, traktowana jest już jako umowa na czas nieokreślony. Istnieje od tego kilka odstępstw, mianowicie:
* gdy umowa obowiązuje na zastępstwo za pracownika przebywającego na usprawiedliwionej nieobecności, np. urlopie macierzyńskim,
* gdy umowa dotyczy prac sezonowych,
* gdy umowa zawarta jest z kobietą, która jest w ciąży, wówczas jest przedłużona do dnia porodu,
* gdy jest to umowa na czas próbny.
Umowa na czas nieokreślony
Umowa na czas nieokreślony jest z perspektywy pracownika najbardziej korzystna i daje największa gwarancję oraz stabilność zatrudnienia. Nie można jej wypowiedzieć „po prostu”, z błahego powodu, gdyż pracownik jest znacznie lepiej chroniony niż w przypadku innych umów. Ma także większe uprawnienia pracownicze, często socjalne, a pracodawca musi pamiętać o dopełnieniu znacznie większej liczby obowiązków:
* współpracy ze związkami zawodowymi, jeśli istnieją w zakładzie pracy,
* pamiętaniu o zakazie wypowiadania umowy osobom, które są chronione na mocy przepisów, np. w okresie przedemerytalnym,
* pamiętaniu o odpowiednim okresie wypowiedzenia, zgodnym ze stażem pracy danego pracownika,
* podawaniu w przypadku wypowiedzenia prawdziwych przyczyn rozwiązania umowy o pracę wraz z pouczeniem o możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie, jeśli pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem.
Umowa na okres próbny
Popularne jest zawieranie umów na okres próbny, zazwyczaj na 3 miesiące, zanim zatrudni się pracownika na bardziej stabilną umowę. Umowa na czas próbny – jeśli pracownik się sprawdzi – jest zastępowana umową na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo i wiąże się z wykonywaniem powierzonych obowiązków. Trzeba pamiętać, że umowa na okres próbny nie może być w takiej formie przedłużana i może trwać od 1 miesiąca do 3, nie dłużej.