Zakumaj.pl

Zachwycające pierogi ze śliwkami na lato

Zachwycające pierogi ze śliwkami na lato

Wiele osób kojarzy lato i wakacyjny czas z zapachem śliwek – słodkich, pełnych soku, od których uginają się gałęzie drzew w sadzie. Poza zapachem, śliwki dają niezwykły smak wielu daniom, tak deserom, jak i obiadom. Jednym z ciekawszych przysmaków, jakie można z nich wykonać, są pierogi ze śliwkami. Poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis na tę potrawę.

 • Potrzebne składniki

  Potrzebne składniki

  Zanim przystąpi się do pracy i lepienia pierogów, potrzebne są odpowiednie składniki. Powinny się wśród nich znaleźć następujące elementy:
  * 2 szklanki mąki,
  * 3/4 szklanki wody,
  * szczypta soli.
  Poza ciastem potrzebne jest również nadzienie do pierogów. Do jego przyrządzenia potrzebne są:
  * 1/2 kg śliwek,
  * 1/2 szklanki śmietany kremówki,
  * 4 łyżki cukru pudru,
  * bazylia.
   Można przygotować również 1/2 szklanki migdałów do ozdobienia przed podaniem.

 • Krok pierwszy

  Mąkę przesiać przez sitko prosto na stolnicę albo na blat kuchenny, jeśli nie używa się stolnicy. Następnie dodać sól i zrobić wgłębienie. Wlewać w nie wodę, jednak nie wszystko od razu, lecz stopniowo, jednocześnie cały czas wyrabiając ciasto. Po 10 minutach ciasto powinno być gładkie i elastyczne.Zakończyć wyrabianie, po czym przykryć je czystą ścierką.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Przygotowane śliwki dokładnie umyć. Następnie przekroić na połówki i pozbyć się pestek. Pozwala to również sprawdzić, czy w śliwkach nie ma żadnych robaków, które niestety lubią śliwki tak samo, jak ludzie. Każdą połówkę przedzielić na jeszcze mniejsze fragmenty i wrzucić do miski.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Ciasto rozwałkować na posypanej mąką stolnicy na dwa cienkie placki. Następnie nożem wykroić z nich kwadraty o wymiarach 5 x 5 cm. Kształt kwadratu nie jest koniecznością. Przy pomocy szklanki można wyciąć również koła.Na środku wybranego kształtu układać 1/4 śliwki, po czym skleić brzegi ciasta, tworząc pierożek.

 • Krok czwarty

  Krok czwarty

  W garnku średniej wielkości zagotować wodę. Osolić ją 1 łyżeczką wody i wrzucać pierogi. Gotować 5 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię, po czym odcedzić na sitku.Podawać od razu po przygotowaniu, polane śmietanką wymieszaną z cukrem pudrem i posypane bazylią albo migdałami. Doskonały smak gwarantowany.