Zakumaj.pl

Dlaczego powinieneś jeść jabłka?

1.0 (razem głosów: 1)
Dlaczego powinieneś jeść jabłka?

W Polsce, aby określić osobę, która jest okazem zdrowia, często mówimy „On jest zdrowy jak ryba”. W Hiszpanii natomiast znane jest powiedzenie „Sano como una manazana”, co przetłumaczone wprost oznacza „Zdrowy jak jabłko”. Podobnie według Anglików wystarczy zjeść jedno jabłko dziennie, aby nie musieć odwiedzać lekarzy. W naszym kraju jabłka wydają się być zbyt popularne, żeby je docenić. Polne jabłonie rosną przy wielu ulicach, owoce te można znaleźć w niemal każdym sklepie i są stosunkowo tanie, a i tak wolimy kupować egzotyczne mandarynki, ananasy, melony przywiezione z daleka. Niesłusznie jednak nie doceniamy jabłek. Hiszpanie mają rację, jabłka bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie. Chcesz się przekonać jak? Przeczytaj poniżej przedstawione właściwości jabłek.

 • Skład jabłek

  Skład jabłek

  Już sam skład jabłek powinien mówić sam za siebie. Nie dość powiedzieć, że jabłka to doskonałe źródło witamin A i C, a także witamin z grupy B; zawierają także wiele dobroczynnych pierwiastków: potas, fosfor, żelazo, sód, wapń. Należy przy tym pamiętać, że najwięcej zdrowych składników jabłka znajduje się pod jego skórką, dlatego nie obierajmy go, lecz myjmy dokładnie i chrupmy chociaż jedno jabłko dziennie.

 • Pektyny

  Pektyny

  Jeśli robiłeś kiedyś przetwory takie jak dżemy, być może słyszałeś o żelujących właściwościach pektyn. Jabłka zawierają bardzo dużo pektyn (są one ukryte głównie w pestkach i pod skórką), które z kolei są źródłem cennego błonnika pokarmowego. Pektyny powodują uczucie sytości w żołądku, dlatego też jabłka polecane są osobom na diecie. Ale to nie jedyna ich zaleta. Udowodnione zostało ich działanie antynowotworowe.

 • Zmęczenie

  Zmęczenie

  Zamiast kolejnej filiżanki kawy wybierz raczej jabłko. Owoce te pomagają przy problemach z zasypianiem, koją nerwy, radzą sobie ze zmęczeniem, a także przyspieszają metabolizm.

 • Uroda

  Uroda

  Z powodu wcześniej wspomnianego składu jabłek są one źródłem młodości i urody. W dużych ilościach powinni je spożywać głównie palacze, gdyż owoce te pomagają w odtruwaniu organizmu i usuwaniu z niego toksyn. Są one również pomocne w walce ze zszarzałą, zanieczyszczoną i tłustą cerą. Maseczka ze startego jabłka wymieszanego z miodem nada skórze promienisty wygląd i pomoże w leczeniu trądziku.