Zakumaj.pl

Jak radzić sobie z załamaniem nerwowym?

3.2 (razem głosów: 3)
Jak radzić sobie z załamaniem nerwowym?

Załamanie nerwowe jest kryzysem psychicznym, do którego dochodzi na skutek nagromadzenia się większej liczby sytuacji wyczerpujących emocjonalnie, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Kryzys jest sprawą bardzo indywidualną, zależną od odporności na stres i trudności życiowe. Osoby przechodzące kryzys mogą wyglądać na silne i odnoszące sukcesy, jednak świetny wygląd to tylko pozory, a cenę ukrywania swoich problemów znają jedynie zainteresowani.

 • Przyczyny

  Przyczyny

  Żyjemy w ciągłym pośpiechu, pracujemy pod presją terminów, groźby utraty pracy i zarobków. Wymogiem naszych czasów jest, by wciąż wyglądać młodo, mieć świetny samochód, doskonałą rodzinę... Jest wiele czynników powodujących, że czujemy, iż nie jesteśmy w stanie sprostać sytuacji życiowej. To wzbudza w nas strach, że stracimy rodzinę, pracę, majątek... i w konsekwencji prowadzi do załamania nerwowego.

 • Określ priorytety

  Określ priorytety

  Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć, co jest dla ciebie ważniejsze niż zdrowie. Bo jak się dobrze zastanowić, to bez zdrowia niczego nie uzyskasz. Musisz określić hierarchię wartości, opracować cele. To uporządkuje twoje życie i uwolni cię od presji i chęci sprostania oczekiwaniom innych. Nie zadowolisz wszystkich, nie dokonasz cudów. Należy trochę odpuścić sobie i innym, by odzyskać równowagę życiową.

 • Znajdź czas na pracę i odpoczynek

  Znajdź czas na pracę i odpoczynek

  Przede wszystkich musisz przyjąć i zaakceptować życiową prawdę, że poza pracą też istnieje życie. Znalezienie radości w rozmaitych czynnościach codziennych może się okazać receptą na odzyskanie spokoju. Znajdź swoją pasję, przypomnij sobie, że masz rodzinę, poświęcaj jej każdą wolną chwilę. Pamiętaj, że ludzie są ważniejsi niż rzeczy i to oni decydują o jakości twojego życia. Na bezludnej wyspie nie znajdziesz szczęścia, gdyż człowiek od wieków potrzebuje innych, by nadać swojemu istnieniu sens.

 • Asertywność

  Nie pozwól jednak, by inni wchodzili ci na głowę. Naucz się w sposób kulturalny odmawiać, jeśli ktoś oczekuje lub wymaga od ciebie zbyt wiele i to kosztem twojego wolnego czasu, gdyż nie liczy się z twoimi potrzebami. Asertywność jest jednym z istotnych elementów zdrowia psychicznego.

 • Pomoc

  Pomoc

  Bywa jednak i tak, że samodzielnie nie można sobie poradzić z jakimś problemem. Warto wtedy udać się do specjalisty. W Polsce jest obecnie dość dużo psychoterapeutów, którzy niosą pomoc w trudnych emocjonalnie życiowych sytuacjach. Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne i korzystanie z profesjonalnej pomocy w tym zakresie nie jest żadną ujmą na honorze. Nigdy wcześniej nie żyliśmy tak szybko i tak intensywnie, dlatego coraz częściej powinniśmy korzystać ze wsparcia, by poradzić sobie z własnymi emocjami.