Gimnastyka poranna – jak ćwiczyć?
Gimnastyka poranna – jak ćwiczyć?
Nie od dziś lekarze powtarzają, że zrywanie się z łóżka zaraz po usłyszeniu budzika nie jest korzystne dla organizmu. Po przespaniu całej nocy ciało jest ospałe i powinno mieć czas na rozbudzenie się oraz przyśpieszenie krążenia krwi. W związku z tym warto każdego ranka wykonać kilka ćwiczeń, które zapewnią dobrą pracę mięśni oraz dobry humor.
Przeciąganie się
Nie należy ignorować zalet, jakie ma przeciąganie, które również można potraktować jako ćwiczenie. Zamiast zrywać się z łóżka od razu po usłyszeniu dźwięku budzika, lepiej pozostać kilka minut w łóżku. Najpierw kilka sekund poleżeć w bezruchu, a następnie przeciągnąć się mocno, rozciągając nogi najdalej jak można – jeżeli na końcu łóżka ma się ramę mebla lub ścianę, można dotknąć jej palcami. Ręce wyciąga się za siebie i naciąga równie silnie, ale bez powodowania bólu mięśni. Dzięki temu całe ciało otrzyma sygnał do działania. Warto powtórzyć to 2 – 3 razy.
Skłony głowy
Leżenie na poduszce przez kilka godzin usztywnia szyję i kark, dlatego należy rozruszać je o poranku, aby nie ścierpły i nie powodowały bólu. Można zrobić to, nadal leżąc w łóżku. Nogi należy zgiąć w kolanach, a ręce ułożyć wzdłuż tułowia. Po przyjęciu takiej pozycji można unieść głowę powyżej poduszki lub materaca, policzyć do 5 i położyć ją w pozycji wyjściowej. Ćwiczenie warto powtórzyć 5 – 10 razy. Dzięki niemu górny odcinek ciała rozgrzeje się i nie dojdzie do pojawienia się kontuzji z powodu zbyt nagłego wstania.
Rozciągające przysiady
Po pierwszej rozgrzewce można przejść do kolejnych ćwiczeń, które warto wykonywać już na podłodze. Dla wygody warto rozłożyć na niej koc, żeby nie czuć bólu kolan w czasie podpierania się na nich, następnie należy klęknąć, podpierając się dłońmi mocno o podłogę. Nie odrywając rąk od podłoża, trzeba usiąść na piętach i policzyć do 3 – 5, po czym powrócić do pozycji pionowej. Powtórzyć 5 – 10 razy, w zależności od osobistego uznania.
Rozciągające skłony
Kolejnym porannym ćwiczeniem, które można wykonywać na podłodze, są skłony. Należy siąść w rozkroku, a następnie zgiąć prawą nogę w kolanie, przyciągając stopę do lewego uda. Po przyjęciu takiej pozycji unosi się prawą ręką nad głowę i wykonuje powolne skłonny w stronę lewej nogi. Warto pamiętać, że w skłonach tego rodzaju nie chodzi o to, aby koniecznie dotknąć stopy. Istotne jest naciąganie mięśni, więc można delikatnie pogłębiać skłon, jednak jeżeli czuje się ból pleców, trzeba od razu przerwać. Skłon powtórzyć 2 – 3 razy do każdej nogi.
Ręce i stopy
Ręce oraz stopy również zasługują na rozgrzanie o poranku. Dotyczy to szczególnie rąk, ponieważ codzienne ćwiczenia chronią nadgarstki przed zespołem cieśni nadgarstka. Ćwiczenia można wykonywać na leżąco, jeszcze w łóżku. Ręce trzeba wyciągnąć przed siebie lub unieść tak, aby tworzyły z tułowiem linię prostą. W takiej pozycji należy kręcić nadgarstkami w prawo oraz w lewo. Podobnie można postępować ze stopami i zataczać nimi koła, aby rozgrzać kostki.