W jaki sposób zmotywować się do regularnych ćwiczeń?
W jaki sposób zmotywować się do regularnych ćwiczeń?
Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że ćwiczenia fizyczne są bardzo korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Gdy ćwiczymy, mamy lepszy nastrój, silniejszy układ odpornościowy, szybszą przemianę materii (i ładniejszą sylwetkę), lepiej radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami. Dlaczego zatem tak trudno jest nie tylko zacząć ćwiczyć, ale także regularnie uprawiać tego typu aktywność? Jest wiele czynników powodujących, że nasz opór wygrywa i przestajemy się ruszać. Można sobie jednak z nimi poradzić.
Zanim zaczniemy ćwiczyć, zwłaszcza po dłuższej przerwie, trzeba zrobić badania i skonsultować się z lekarzem. Poza tym nie należy podejmować zbyt intensywnych ćwiczeń bez przygotowania, może to być bardzo niebezpieczne.
Zestaw klasycznych wymówek
Z pewnością każdy choć raz zastosował którąś z nich, by uzasadnić, dlaczego nie ćwiczy. Na ogół stwierdzamy po prostu, że nie mamy na to czasu. Przeszkadzać nam może także zmęczenie, zły stan zdrowia, brak odpowiednich umiejętności, a nawet środków finansowych. Zła wiadomość jest taka, że wymówka znajdzie się zawsze. Dobra – że w każdej sytuacji mamy możliwość, by się ruszać, o ile tylko nie jesteśmy całkowicie unieruchomieni przez poważną chorobę.
Ćwiczyć każdy może
Ruch to naturalny stan ludzkiego organizmu. Nie zostaliśmy stworzeni do leżenia na kanapie i obsługi pilota do TV, ale do maszerowania, biegania, skakania i wszelkiego poruszania się. Aby ćwiczyć, wcale nie musimy udawać się na cały dzień do klubu fitness. Wystarczy posprzątać gruntownie mieszkanie, wejść po schodach zamiast jechać windą czy pójść na spacer z psem. Koszty nie muszą być wielkie, bo aby maszerować w terenie, wystarczą mocne buty, kurtka i ewentualnie kijki trekkingowe. Nieduży nakład, a bardzo duża korzyść.
Bez motywacji ani rusz
Wyrobienie sobie odpowiedniej motywacji jest sprawą zasadniczą. Tylko w ten sposób możemy pokonać opór, który jest czymś naturalnym. Kiedy decydujemy się zacząć ćwiczyć, zmieniamy coś w swoim życiu, a to powoduje opuszczenie strefy komfortu. Tego nie lubimy, więc często szybko rezygnujemy z aktywności i wracamy do starych nawyków. Dlatego nasza motywacja potrzebuje paliwa. Musimy stworzyć taką sytuację, by kontynuowanie ćwiczeń było na tyle atrakcyjne, że zrównoważy to dyskomfort spowodowany zmianą rozkładu dnia i codziennych nawyków.
W grupie raźniej
Doskonałym sposobem na wzrost motywacji jest znalezienie towarzystwa. Wycieczka rowerowa w towarzystwie członków rodziny czy znajomych jest dużo bardziej atrakcyjna niż samotny wypad. Można także wybrać się dokądś z grupą obcych ludzi – zyskamy nowych znajomych. Fundacje, stowarzyszenia czy kluby sportowe organizują różne zajęcia, trzeba tylko znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Rywalizacja pomaga
Oczywiście musi to być rywalizacja mądra, uprawiając sport, mamy zadbać o swoje zdrowie, a nie je sobie zrujnować. Ale nawet zwykły spacer po lesie będzie bardziej atrakcyjny, gdy ktoś rzuci nam wyzwanie, aby dojść nieco dalej, dokonać więcej. Nie musimy od razu bić olimpijskich rekordów.
Warto mieć cel
Aby podtrzymać motywację do regularnych ćwiczeń, warto mieć jakiś cel. Może to być na przykład utrata wagi i uzyskanie zgrabnej sylwetki, poprawa stanu zdrowia albo opanowanie nowych umiejętności, na przykład nauczenie się modnego tańca.
Pamiętaj o nagrodzie
Motywacja pozytywna to potęga. Dlatego należy się nagradzać za wytrwałość. Jeśli zależy nam na spadku wagi i poprawie sylwetki, może to być nowy atrakcyjny ciuch. Dla kogoś innego atrakcyjny będzie wyjazd w ciekawe miejsce, sprzęt sportowy albo pobyt w SPA. Ważne, by nagroda rzeczywiście nas motywowała do kontynuowania ćwiczeń.